Ubuntu” w języku plemion Zulu oznacza „człowieczeństwo wobec innych” i taką myślą kierowali się twórcy tej wersji Linuxa, kiedy tworzyli system przyjazny dla użytkownika, otwarty i dostępny, przy jednoczesnej stabilności i niezawodności.

To także system, który jest standardowym oprogramowaniem komputerów w naszej ofercie, dlatego pragniemy przybliżyć Wam jego zalety i pokazać, że pingwin nie jest egzotycznym ptakiem. Zastąpienie Windowsa Linuxem może okazać się bardzo owocne.

 

Pingwin w oknie

Przede wszystkim Ubuntu to system dużo „lżejszy” od Windowsa, bo nie gromadzi na dysku wielu plików zbędnych z perspektywy użytkownika. Dlatego ci, którzy nie mogą sobie jeszcze pozwolić na nowy komputer, a starszy sprzęt przestaje sobie radzić z systemem, często decydują się na Ubuntu – system można bowiem zainstalować dodatkowo „obok” Windowsa, co pozwala przyspieszyć pracę starego sprzętu bez jednoczesnej utraty danych.

 

Ludzki system

Instalacja Ubuntu jest bardzo szybka i prosta, system domyślnie konfiguruje typowy sprzęt i nie potrzeba niemal żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Ponadto system zawiera w sobie od razu pełen pakiet aplikacji, takich jak odtwarzacz filmów, muzyki czy programy biurowe. Użytkownikom smartfonów z Androidem znany jest zapewne sklep Play – na bardzo podobnej zasadzie działa w Ubuntu tzw. centrum oprogramowania, które pozwana dodawać i usuwać aplikacje. Można też znaleźć sporo zamienników dla programów znanych z Windowsa.

Ubuntu umożliwia też użytkownikowi personalizację interfejsu z użyciem wielu pulpitów,
a także duże wsparcie dla osób niepełnosprawnych – takie jak czytnik Orca, który „opowiada”, co dzieje się na ekranie, czy klawiatura onBoard obsługiwana za pomocą myszy.

 

Niewątpliwą zaletą systemu jest duże bezpieczeństwo Ubuntu. Oczywiście istnieją wirusy na Linuxa, ale jest ich naprawdę niewiele – zaledwie kilkadziesiąt, podczas gdy na Windows istnieje ich kilkadziesiąt tysięcy. Wirusy linuxowe sa także słabo rozpowszechnione i nie są w stanie spowodować poważnych uszkodzeń.

Na koniec najważniejsze – Ubuntu jest systemem darmowym, na bieżąco rozwijanym i aktualizowanym. Od nowego użytkownika, który korzystał tylko z produktów Microsoftu, wymaga pewnego wkładu zaangażowania i uwagi, jednak korzyści, jakie oferuje, z pewnością są tego warte.