Pierwszym krokiem jest określenie budżetu, jaki możesz przeznaczyć na zakup komputera na studia. Czasy horrendalnych cen za najprostsze maszyny na szczęście skończyły się już dawno temu. Obecnie za stosunkowo nieduże pieniądze można nabyć zupełnie przyzwoity sprzęt, który spełni oczekiwania przeciętnego użytkownika. W dodatku jeśli zdecydujesz się na zakup komputera poleasingowego, możesz albo zaoszczędzić sporo pieniędzy, albo w wyznaczonej kwocie nabyć maszynę lepszej klasy.

 Laptop czy stacjonarny dla studenta?

 Podstawową decyzją jest wybór pomiędzy komputerem stacjonarnym a notebookiem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego trzeba dobrze rozważyć tę kwestię. Laptop jest wygodniejszy pod tym względem, że łatwo go transportować z domu rodzinnego do studenckiego mieszkania lub akademika, a później podczas kolejnych przeprowadzek. Można także zabierać go ze sobą na uczelnię, do kawiarni lub znajomych, by razem uczyć się do egzaminu czy przygotowywać projekty zaliczeniowe.

 Jeżeli zamierzasz w trakcie studiów dzielić z kimś pokój, to korzystanie z komputera stacjonarnego może być kłopotliwe. Do jego użycia potrzeba biurka, najlepiej takiego, które zostało zaprojektowane w tym celu. Laptop ma tutaj oczywistą przewagę, gdyż korzystać z niego można po prostu siedząc na krześle i trzymając go na kolanach lub nawet leżąc w łóżku. Nie jest to może najwygodniejsze, ale – w przeciwieństwie do obsługi zwykłego   zestawu komputerowego – możliwe.

 Komputery stacjonarne jednak dysponują zazwyczaj większą mocą i dają możliwość łatwej rozbudowy oraz dobierania podzespołów według własnego uznania. W przypadku notebooków niewiele elementów można wymienić na nowsze, co oznacza, że taki komputer szybciej się starzeje.

 Komputer tylko do nauki czy także do grania?

 Kompletny stacjonarny zestaw komputerowy można nabyć w ofercie poleasingowej już za nieco ponad 500 zł. Nowy sprzęt to koszt rzędu 700-800 zł. Taki komputer nie będzie oczywiście demonem wydajności, ale do podstawowych zastosowań, takich jak pisanie prac zaliczeniowych, oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy po prostu przeglądanie internetu w zupełności wystarczy. Jeżeli chcesz wyposażyć się w maszynę do grania, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 2-3 tysięcy złotych, w zależności od tego, jak dużej mocy potrzebujesz i czy zdecydujesz się na tradycyjną czy poleasingową ofertę. Za taką kwotę kupisz już sprzęt, na którym pograsz w najnowsze tytuły.

 W przypadku laptopów koszt najtańszego komputera poleasingowego z niedużą matrycą będzie podobny, ale może okazać się że mały wyświetlacz nie będzie dla Ciebie zbyt komfortowy. Ceny najprostszych pełnowymiarowych, nowych laptopów zaczynają się od 1000 zł, ale nadają się tylko do podstawowych zadań. Sprzęt pozwalający na swobodne korzystanie z najnowszych gier to koszt rzędu 3-4 tysięcy złotych, a czasem nawet więcej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że granie na komputerze stacjonarnym dla większości osób jest jednak wygodniejsze. Również wspomniana wcześniej możliwość rozbudowy i łatwej optymalizacji sprzętu z pewnością będzie dla graczy olbrzymią zaletą, gdyż wymagania gier przez cały czas rosną.

Potrzebujesz porady w sprawie wyboru komputera na studia? Pomożemy Ci – wystarczy, że napiszesz na adres info@fajnykomputer.pl lub zadzwonisz pod numer + 48 71 308 98 97. Możesz też od razu zapoznać się z naszą ofertą i wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt.